Однією з важливих проблем виробництва рибної продукції, яка потребує якнайшвидшого врегулювання, є проблема надмірного забору біологічного матеріалу (риби та ікри) для проведення лабораторних досліджень.
Зокрема, норми відбору зразків для проведення досліджень продубльовані із законодавства часів СРСР та розраховані на застарілі технології випробувань і з 2002 року досі лишаються незмінними. Безумовно ці норми викликають запитання не лишу у вітчизняних виробників рибної продукції, а й також у потенційних закордонних інвесторів.
Наприклад, для визначення якості та безпеки риби та ікри аквакультурні підприємства повинні пройти ветеринарно-санітарну експертизу. За інформацією представників цих підприємств, для її проходження, відповідно до норм чинного законодавства потрібно, ні багато, ні мало – приблизно 5-7 кг риби та до 2 кг ікри (в тому числі і осетрової). Для порівняння - у європейських країнах та країнах Північної Америки на аналіз беруть 50 грам.
Крім того, дуже коштовним для виробництва та нищівним для біологічних активів є щорічні (два рази на рік) дослідження риби, особливо коли для аналізу необхідно надавати плідників осетрових видів риб.
«Є нагальна необхідність внесення змін до чинного законодавства, щоб врегулювати ці процеси. Адже ці норми є застарілими та необґрунтованими відповідно до вимог сьогодення. Недивно, що виробники аквакультурної продукції відчувають шалене навантаження, оскільки норми були розраховані на обладнання, якому вже понад 20 років і, яке давно потребує модернізації. Цілком зрозумілою є їх стурбованість щодо норм відбору зразків рибної продукції, зокрема чорної ікри осетрових, яка сьогодні є одним із найдорожчих видів рибопродукції та одним з небагатьох перспективних експортних продуктів вітчизняної аквакультури», - зазначив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.
«Вже досягнуто попередніх домовленостей з Держпродспоживслужбою про спільне напрацювання змін до Порядку відбору зразків продукції тваринного, рослинного і біотехнологічного походження для проведення досліджень, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 № 833. Ці зміни мають відповідати існуючим імплементаційним регламентам Єврокомісії в цій сфері, а також передбачити устаткування новітнім сучасним обладнанням лабораторної бази Держпродспоживслужби.
Отже, врегулювання питання щодо забору біологічного матеріалу для проведення лабораторних досліджень нарешті зрушилося з місця і найближчим часом буде врегульовано відповідно до вимог сьогодення і потреб суспільства», - зазначила Голова Агентства Ганна Шишман.
|